BİLGEM Dergisi Yayın Hayatına Kaldığı Yerden Devam Ediyor

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı'ndan; 

Merhaba, 

TÜBİTAK BİLGEM 2010 yılında kuruldu. Gerçek ve tüzel her oluşumda yaşandığı gibi kuruluşumuz da bazı evrelerden geçmiştir. TÜBİTAK’ın 1963 yılında kurulması ve 5 yıl sonra Elektronik Araştırma Enstitüsü’nün faaliyete geçmesiyle aslında BİLGEM’in temelleri de atılmış oldu. Zamanla sayısı artan enstitüler, 2010 yılında BİLGEM çatısı altında bir araya getirildi. Bugünlere gelmemizde emeği olan herkesi minnetle ve şükranla yad ediyorum.

BİLGEM Teknoloji Dergimizin ilk sayısı Eylül 2009’da UEKAE adıyla yayınlanmıştı. Dergimizin de kurumumuz gibi bir geçmişi ve geleneği bulunmaktadır. Şimdi, kaldığımız yerden 8.sayımızla, yeni ismimizle, taze bir heyecan ve vizyonla sizlere tekrar merhaba demenin mutluluğunu yaşıyorum.

Eskiden olduğu gibi dört ayda bir yayınlayacağımız dergimizle neleri amaçladığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • Dergimizde BİLGEM’in ürettiği ya da ilgi ve faaliyet alanına giren bilgi ve teknolojilere yer vereceğiz. Dergimiz, siz değerli okuyucularımızla aramızda bir bilgi paylaşım aracı vazifesi görecek.
  • Gelecekte bayrağı devredeceğimiz üniversite öğrencilerimize yönelik olarak bilişim alanında içerik oluşturacağız. Ayrıca BİLGEM’in kendi faaliyet alanında ne denli önemli, ulusal bir cazibe merkezi olduğunu kendilerine duyurma imkânı bulacağız.
  • Akademik dünya ve iş paydaşlarımızı BİLGEM’de üretilen bilgi ve teknolojilerle ile ilgili daha çok haberdar edecek ve bilgilendireceğiz.
  • Dergimiz çoğunlukla personelimizin yazı ve makalelerinden oluşacak. Böylece kurumumuzda üretilen bilgi ve teknolojilerle ilgili bir platform oluşturmuş olacağız.

Her sayıda, projelerimizin kümelendiği, bizim için önemli bir alanı kapak konusu olarak inceleyeceğiz. Bu sayıda Blokzincir teknolojisini ele aldık. Blokzincir, son dönemde ortaya çıkan önemli bir teknoloji ve birçok alanda iş süreçlerini köklü bir biçimde dönüştürmeye aday. BİLGEM’in, bu sahada Türkiye’de öne çıkan önemli bir merkez olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

Kurum olarak bu teknolojiye verdiğimiz önemin derecesi, bünyemizde 3 yıl önce oluşturduğumuz Blokzincir Araştırma Laboratuvarı ve ikincisini geçtiğimiz Eylül ayında düzenlediğimiz Ulusal Blokzincir Çalıştayımızdan anlaşılabilir. Ayrıca koordinatörü olduğumuz ve üniversitelerimizle işbirliği içinde oluşturduğumuz Blokzincir Araştırma Platformundan (BAĞ) bahsetmeliyim. BAĞ, alanla ilgili araştırmacıları biraraya getirip işbirlikleri kurmalarını sağlayan önemli bir platform olma misyonu taşıyor.

8. sayıda araştırmacılarımızın Blokzincir ve diğer bilişim konularında kaleme aldıkları birçok makale okuyacaksınız. Bu makalelerin literatüre de önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Gelecek sayıda buluşana dek sağlıkla kalın.

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı
Prof. Dr. Hacı Ali Mantar  

 

BİLGEM dergi sayıları için lütfen tıklayınız.

 

16.01.2020